Menu

  Strona główna
  Kontakt
  Aktualności
  O szkole
  Uczniowie
  Rodzice
  Biblioteka
  Świetlica szkolna
  Osiągnięcia
  Dokumenty
  RODO
  Wycieczki integracyjne
  Historia
  Galeria
Galeria

zobacz więcej »
Kalendarz

  Sierpie 2020  
Pn Wt r Cz Pt So Nd
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Aktualności

Projekt edukacyjny ,,Spotkanie z fizyką"
B. Gawrońska, T. Polaszewski
      W kwietniu i maju bieżącego roku w naszej Szkole realizowany był przez klasy ósme i trzecie gimnazjum projekt edukacyjny "Spotkanie z fizyką". Brali w nim udział uczniowie zainteresowani fizyką, chcący rozwijać swoje wiadomości i umiejętności. Celem projektu było pokazanie, czym zajmuje się fizyka i zainteresowanie młodszych uczniów tą dziedziną nauki a także utrwalenie poznanych praw i pojęć fizycznych.


Uczniowie dokonali wyboru zagadnień i podzielili się na realizujące je zespoły w składzie: Oliwia Lewandowska i Kornelia Więckowska (Kosmos), Paulina Mierzejewska i Natalia Wypyszewska (Magnesy), Natalia Kwiatkowska i Małgorzata Nowakowska (Elektryzowanie), Jakub Szarecki i Miłosz Trzeciak (Opór elektryczny), Kamila Chrzanowska i Marcin Danielak (Soczewki), Aleksandra Ryszewska i Iga Szerbiak (Bańki mydlane), Oliwia Grabowska i Eliza Walczak (Ciśnienie atmosferyczne), Julia Balcerak i Oliwia Chwiałkowska (Gumowe jajo), Krystian Koziński i Piotr Paczkowski (Elektryzowanie), Mateusz Stawicki i Piotr Stępiński (Silnik elektryczny), Martyna Kawczyńska i Igor Zakrzewski (Gęstość ciał), Kacper Aleksandrzak i Aleksander Wdowiak (Ciecz nieniutonowska) oraz Zuzanna Danielewska i Lidia Nowak (Lewitujące jajo).

            Na pierwszym etapie przygotowania projektu uczestnicy gromadzili wiadomości dotyczące wybranych zagadnień, sięgając do różnych źródeł wiedzy. Następnie przygotowali prezentacje multimedialne i zaprojektowali doświadczenia. Korzystali ze szkolnej pracowni fizycznej, niektóre pomoce wykonali samodzielnie, np. model silnika elektrycznego lub obwód elektryczny do demonstracji oporu elektrycznego.

Po wielu próbach 28 maja 2019 r. uczniowie zaprezentowali wyniki swojej pracy kolegom i koleżankom z klas czwartych i piątych. Pokazy odbyły się w auli budynku gimnazjum. Przeprowadzane doświadczenia, w których  wielu z nich widzowie mogli brać udział osobiście, były ilustrowane prezentacjami multimedialnymi. Nie obyło się bez drobnych wpadek i potknięć. Doświadczenia, które na próbach przebiegały bez zarzutu podczas prezentacji zaskakiwały nas  - bańki mydlane uparcie pękały a naelektryzowana gazeta nie chciała przykleić się do ściany. Mimo to pokazy spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem.

Nauczycielem realizującym projekt i koordynującym prace uczniów była p. Beata Gawrońska.

 

 
 
 
  

Stopka