Menu

  Strona główna
  Kontakt
  Aktualności
  O szkole
  Uczniowie
  Rodzice
  Biblioteka
  Świetlica szkolna
  Osiągnięcia
  Dokumenty
  RODO
  Wycieczki integracyjne
  Historia
  Galeria
Galeria

zobacz więcej »
Kalendarz

  Kwiecie 2024  
Pn Wt r Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Aktualności z biblioteki

"Jak nie czytam, jak czytam!" - ogólnopolska akcja promująca czytanie
fot. Tomasz Zieliński
      W upalny poranek 7 czerwca 2019r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Osięcinach po raz czwarty wzięli udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania pod hasłem "Jak nie czytam, jak czytam!". Przedsięwzięcie to zostało zainicjowane przez redakcję miesięcznika "Biblioteka w Szkole" i ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Podstawową formą uczestnictwa w tej akcji jest zebranie uczniów oraz innych zainteresowanych osób w wybranym miejscu z książkami, wspólne czytanie, zrobienie zdjęcia obrazującego frekwencję, wypełnienie formularza będącego sprawozdaniem i wysłanie go do organizatorów. W ten sposób można ustalić liczebność oraz zasięg przedsięwzięcia.


              W naszej szkole już od pierwszej godziny lekcyjnej uczniowie zaangażowali się w działania promujące czytanie. W każdej klasie odbyły się zajęcia z wychowawcą dotyczące książek: powstały klasowe transparenty i hasła reklamujące czytanie, wystawki ulubionych książek przyniesionych przez dzieci oraz przegląd postaci literackich, w które wcielili się uczniowie. Zadaniem poszczególnych klas było wykonanie najciekawszego zdjęcia klasowego, które weźmie udział w "facebookowym" głosowaniu.

                Po trzeciej godzinie lekcyjnej cała społeczność szkolna spotkała się przed budynkiem szkoły. Wszyscy mieli ze sobą książki.  Wspólne głośne czytanie poprzedziło przemówienie pana dyrektora Andrzeja Polaszka, który podkreślił, że młode pokolenie jest nadzieją na wzrost wskaźników czytelnictwa w Polsce. Przewodnia rola w aktywizacji czytelnictwa spoczywa na szkołach i bibliotekach, których działania zachęcają do budowania pozytywnego wizerunku  książki tak, by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, pożytecznym, z relaksem i rozrywką. Tego dnia uczniowie mieli możliwość poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w niecodziennych okolicznościach. Mieli również okazję przekonać się, że czyta nie tylko garstka ich rówieśników, ale wszyscy - łącznie z nauczycielami, bibliotekarzami Gminnej Biblioteki Publicznej, pracownikami szkoły i rodzicami.

                Oprócz bicia rekordu wspólnego czytania w tym roku postanowiliśmy także zorganizować paradę czytelniczą. Ulicami Osięcin ruszył barwny korowód postaci literackich. Pomysłowość  dzieci przeszła najśmielsze oczekiwania. Pochód piratów, kowbojów, smerfów, księżniczek, Pippi, żabek, kotów, Ań z Zielonego Wzgórza ruszył skandując z całych sił hasła zachęcające do czytania książek. Przemarszowi towarzyszyły transparenty, piosenki z bajek oraz zainteresowanie mieszkańców Osięcin tym niecodziennym widokiem. Korowód dotarł do Urzędu Gminy, gdzie do uczniów wyszli pracownicy samorządowi na czele z Przewodniczącym Rady Gminy p. Ryszardem Błaszczykiem i Sekretarz Gminy p. Haliną Urbańską. Przedstawicielom władz wręczyliśmy plakat opisujący korzyści płynące z czytania. Tą masową akcją chcieliśmy także podkreślić konieczność tworzenia przez środowiska szkolne, władze lokalne i struktury państwa warunków do skutecznej edukacji czytelniczej w szkołach i ułatwiania dzieciom oraz młodzieży dostępu do atrakcyjnej literatury. Warto promować książki wśród uczniów, inicjować modę na czytanie i wspierać młodych aktywnych czytelników. Na pożegnanie uczniowie otrzymali słodycze od  pracowników Urzędu Gminy. Posileni słodkościami uczestnicy parady wrócili do szkoły.

                Z tego wyjątkowego wydarzenia powstała dokumentacja fotograficzna oraz nagranie z drona. Fotoreportaż oraz sprawozdanie z akcji zostaną zgłoszone do konkursu, gdzie do wygrania są ciekawe nagrody książkowe, rzeczowe oraz prenumerata czasopism dla szkoły. Oby dopisało nam szczęście! Ale to nie nagrody są najważniejsze lecz fakt, że przystąpiliśmy do akcji i w tak licznym gronie czytaliśmy swoje ulubione książki, zaznaczając swój udział w ogólnopolskiej akcji - "Jak nie czytam, jak czytam!"

                Za przeprowadzenie akcji w naszej szkole były odpowiedzialne bibliotekarki: p. Zofia Polaszek, p. Irena Zakrzewska, logopeda p. Aleksandra Siarkowska oraz  opiekunowie Samorządu Szkolnego (p. Krzysztof Banasiak i p. Tomasz Zieliński). Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu akcji i wzięli w niej udział. Dziękujemy za współpracę, miłą atmosferę i życzliwość. Mamy nadzieję, że ta oryginalna akcja czytelnicza dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń. Liczymy, że wielu naszych uczniów sięgnie po książkę w czasie wakacji, a czytanie stanie się dla nich ciekawą formą spędzania czasu wolnego. 

 Za rok zapraszamy na kolejną edycję!!!

Biblioteka szkolna
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  

Stopka