Menu

  Strona główna
  Kontakt
  Aktualności
  O szkole
  Uczniowie
  Rodzice
  Biblioteka
  Świetlica szkolna
  Osiągnięcia
  Dokumenty
  RODO
  Wycieczki integracyjne
  Historia
  Galeria
Galeria

zobacz więcej »
Kalendarz

  Kwiecie 2024  
Pn Wt r Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Aktualności z biblioteki

Październik 2019 - Miedzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - podsumowanie działań
Z. Polaszek, T. Polaszewski
W miesiącu październiku biblioteka Szkoły Podstawowej w Osięcinach tradycyjnie obchodziła Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych, które zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship).
      Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce, w rozbudzeniu i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa, odkrywanie przez dzieci własnych uzdolnień a także kształtowanie poczucia szacunku do książki.


      W związku z tym świętem bibliotekarki jak co roku przygotowały dla uczniów wiele rozmaitości:
1. Obchody rozpoczęliśmy od akcji plakatowej informującej o święcie, promującej bibliotekę szkolną, czytelnictwo i dobrą zabawę z książką. Plakaty zostały wykonane przez członków koła bibliotecznego i rozwieszone na korytarzach.                                              
2. 27 i 30 września w skupieniu, z nieukrywanym zainteresowaniem słuchaliśmy tekstów literackich w ramach corocznej akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz ósmej edycji Narodowego Czytania 2019 pod hasłem "Nowele polskie".Najmłodsi (uczniowie klas I - III) spotkali się w szkolnej bibliotece na głośnym czytaniu książek dla dzieci. Następnie, zachęceni przez bibliotekarzy do samodzielnego czytania, wypożyczyli książeczki do domu.

      Uczniowie klas IV - VIII mieli okazję zaprezentować przed swoimi koleżankami i kolegami polskie nowele zaproponowane na ósmą edycję Narodowego Czytania.

3. Dnia 4 października 2019r. przedstawiciele klas 8 wzięli udział w konkursie wiedzy o patronie szkoły mjr. H. Sucharskim, w którym zmagali się z pytaniami dotyczącymi bezpośrednio sylwetki patrona, historii szkoły i hymnu szkolnego. Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy.

4. 8 października został ogłoszony Konkurs Literacki na najpiękniejszy list zachęcający do przeczytania poleconej książki. Celem konkursu była promocja książki i biblioteki.

 5.  Już po raz kolejny wzięliśmy  udział w  ogólnopolskiej akcji "BohaterON - włącz historię!", która polega na wysyłaniu kartek z podziękowaniami, pozdrowieniami i życzeniami do Powstańców Warszawskich.
6. Od 1 października na holu szkolnym zaprezentowaliśmy uczniom wystawę pod hasłem
"Starych książek czar ..." Wiekowe woluminy pochodzą sprzed ponad 100 lat. Kolory starych zbiorów dawno wyblakły, ale czuje się w nich nostalgię i widzi piękno przeszłości. Oglądający z sentymentem spoglądali na stare wydania książek, które ich dziadkowie, być może przed laty trzymali w ręku i czytali.
7.
Świętowanie przez czytanie - 14 października 2019 r. uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w imprezie czytelniczej  świętując 93. urodziny Kubusia Puchatka  zorganizowanej w ramach akcji "Cała Polaka czyta dzieciom" upamiętniającej misia o małym rozumku, ale wielkim sercu.

8.W czytelni zorganizowaliśmy wystawę pt. "Galeria młodych talentów" gdzie uczniowie z dumą prezentowali swoje dzienniczki przeczytanych książek oraz wystawę  pt. "Moc książki "- książki z autografem, nietypowe, o różnych formatach itp.

9. Temat wystawki w drugim budynku brzmiał: "Ta książka była zielona...". Bibliotekarze bardzo często spotykają się z takimi "zapotrzebowaniami czytelniczymi", gdyż niektórzy uczniowie nie pamiętają autora, tytułu książki, a kojarzą kolor lub jakiś szczególny element okładki.
10. W dniach 23- 31 października o godz. 10.20 odbywały się mini konkursy "Zgaduj zgadula". Uczniowie odgadywali  zagadki oraz tytuły, baśni, bajek, wierszy na podstawie przeczytanych fragmentów, rekwizytów lub ilustracji. Pytania były podzielone na dwie grupy wiekowe: klasy 1-3 i klasy 4-5. Każdą prawidłową odpowiedź nagradzaliśmy małym "co nieco".
11.
Dnia 23 października 2019r. można było zauważyć wzmożony ruch na korytarzach szkoły. Sprawcami tego zamieszania byli uczniowie biorący udział w konkursie bibliotecznym pod hasłem: "W poszukiwaniu zagubionych tytułów"Celem konkursu było rozbudzenie w uczniach pasji czytelniczych, zachęcanie ich do aktywnych form spędzania przerw międzylekcyjnych, podniesienie poziomu czytelnictwa i pokazanie, że można połączyć wiedzę z dobrą zabawą.
12. 25 października 2018 r. odbył się XVI Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla ucz. kl. II i III. Każdą klasę reprezentowało 3 uczniów, wybranych na drodze eliminacji klasowych.
13. Cały październik trwała  reklama  najciekawszych  książek pt. "Warto mnie przeczytać" - uczniowie wpisywali swoją ulubioną pozycje książkową.

       Efektem zrealizowanych  działań jest zwiększenie zainteresowania  czytelnictwem i wzmocnienie roli książki w codziennym życiu uczniów. Zanotowano bardzo dużą ilość odwiedzin, zwiększyło się zainteresowanie zbiorami biblioteki jej działalnością  oraz rozbudzono i zainteresowano uczniów  czytaniem.

Wszystkim uczniom, wychowawcom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły bardzo dziękujemy za zaangażowanie.

Biblioteka szkolna:
Polaszek Zofia
Irena Zakrzewska

 

 
 
 
 
 
 
  

Stopka