Menu

  Strona główna
  Kontakt
  Aktualności
  O szkole
  Uczniowie
  Rodzice
  Biblioteka
  Świetlica szkolna
  Osiągnięcia
  Dokumenty
  RODO
  Wycieczki integracyjne
  Historia
  Galeria
Galeria

zobacz więcej »
Kalendarz

  Kwiecie 2024  
Pn Wt r Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Aktualności z biblioteki

"Pisanie i czytanie - niezwykła podróż przez wieki" - innowacja pedagogiczna
"Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa ..."

      Autor tego cytatu - Juliusz Słowacki, choć niewątpliwie był mistrzem słowa, zdawał sobie sprawę z tego, że precyzyjne i poprawne przelewanie własnych myśli na papier, nie jest łatwą sztuką.  


       Nasz język ojczysty ma bowiem bardzo bogatą historię, która zapisała się w jego ortografii, fleksji, składni oraz frazeologii. Posługujemy się nim na co dzień, sięgając do różnych jego odmian, w zależności od sytuacji oraz celu jaki chcemy osiągnąć, komunikując się z innymi ludźmi. Często też stajemy przed nie lada problemem i zastanawiamy się, która forma wyrazu jest poprawna, czy też jak uniknąć ortograficznej gafy.
      Mając na celu zainteresowanie uczniów pięknem i złożonością języka polskiego w II półroczu w klasach Va i Vb będzie wdrażana innowacja pt. "Pisanie i czytanie - niezwykła podróż przez wieki" pod kierunkiem p. Ewy Staniszewskiej, p. Małgorzaty Hejman, p. Zofii Polaszek i p. Ireny Zakrzewskiej. W ramach rozpoczęcia innowacji uczniowie aktywnie włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przypadającego na 21 lutego. Uczniowie klas Va i Vb odbyli lekcje wychowawcze oraz języka polskiego, na których poznawali historię języka polskiego, zasady poprawnego posługiwania się mową ojczystą, uczyli się dostrzegać jej piękno i znaczenie w życiu codziennym. Efektem tych zajęć były liczne plakaty i hasła promujące język polski. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na korytarzu. Odbyły się także konkursy dla uczniów klas piątych pod hasłem "Łamańce językowe" oraz konkurs literacki. Celem ich było zachęcenie uczniów do rozwijania własnej twórczości oraz promowania kultury słowa i poprawnego posługiwania się polszczyzną.
      Miło nam poinformować, że laureatami konkursu językowego zostali wszyscy uczniowie, gdyż każdy z nich wykazał się poprawnością czytania trudnych wierszy. Natomiast laureatami konkursu literackiego zostali:
I miejsce - Amelia Puszkiewicz (Va)
              - Patrycja Dybowska (Vb)
II miejsce - Kamil Chwiałkowski (Va)
               - Kinga Łodygowska (Vb)
III miejsce - Agata Bretes (Va)
                 - Kamila Błaszak (Va)
                 - Patrycja Jaworska (Vb)
Wyróżnienia: Weronika Zakrzewska (Va), Natalia Waszak (va).
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
      Dzięki tym działaniom uczniowie niewątpliwie mieli okazję przekonać się, że polszczyzna jest piękna, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją.

Ewa Staniszewska
Małgorzata Hejman
Zofia Polaszek
Irena Zakrzewska
 

 
 
 

Stopka