Menu

  Strona główna
  Kontakt
  Aktualności
  O szkole
  Uczniowie
  Rodzice
  Biblioteka
  Świetlica szkolna
  Osiągnięcia
  Dokumenty
  RODO
  Wycieczki integracyjne
  Historia
  Galeria
Galeria

zobacz wiÄ™cej »
Kalendarz

  Kwiecieñ 2024  
Pn Wt ¦r Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Aktualności

Premiera "Dziadów" cz. II
1 XII 2017r. na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Osięcinach miała miejsce premiera "Dziadów" cz. II na motywach dramatu Adama Mickiewicza w reżyserii Anny Jezierskiej - nauczycielki języka polskiego w Szkole Podstawowej im. mjr. H. Sucharskiego w Osięcinach.


"Dziady" to nazwa pradawnego obrzędu odprawianego na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Uroczystość ta odbywała się raz w roku, jesienią (w czasie chrześcijańskiego święta Zaduszek). W pobliżu cmentarza gromadzili się ludzie i starali się nawiązać kontakt z duchami zmarłych. Wierzono, że ludzie żyjący mogą pomóc błąkającym się nieszczęśliwym duszom. Przygotowano dla nich ucztę.
Tajemnica, jaką owiany był obrzęd dziadów, a także niesamowita atmosfera nocnej uroczystości zafascynowały uczniów klas siódmych oraz Teatr Młodych Aktorów z Gminnego Ośrodka Kultury w Osięcinach na tyle, aby przedstawić inscenizację dramatu naszego Wieszcza.
Obrzęd dziadów prowadził Guślarz. W jego rolę wcielił się Igor Zakrzewski, który świetnie zagrał pośrednika między światem żywych a światem umarłych. W zdziwienie oraz atmosferę tajemniczości wprowadziły widzów duchy lekkie (Wioletta Pawłowska i Dawid Szachuła), duch ciężki (Piotr Stępiński) i duch pośredni (Nikola Kapelińska). W znakomitej kreacji wystąpiło żarłoczne ptactwo (Zofia Rozpędowska i Natalia Zachwieja). Ważną rolę odegrał chór, który głośno i dobitnie wypowiadał prawdy moralne (Martyna Sobczyńska, Dominika Gościnna, Wiktoria Waszak, Natalia Kwiatkowska, Alicja Frątczak). Choć w uszczuplonym składzie dość dobrze spisali się wieśniacy: Kacper Syrocki, Wiktor Ziętara. Widowisko zostało poprowadzone przez narratorów: Zuzannę Danielewską i Wiktora Stasińskiego.
Atutem przedstawienia były niewątpliwie odpowiednio dobrane kostiumy. Symboliczna scenografia (Andrzej Domański), muzyka, światło (Tomasz Zieliński), tajemnicza, pełna napięcia atmosfera w przycmentarnej kaplicy na długo pozostaną w pamięci widzów.
W niedzielę, 3 XII 2017 r. wystawiono sztukę dla mieszkańców Gminy Osięciny i powiatu radziejowskiego.
A. Jezierska
 

Stopka