Menu

  Strona główna
  Kontakt
  Aktualności
  O szkole
  Uczniowie
  Rodzice
  Biblioteka
  Świetlica szkolna
  Osiągnięcia
  Dokumenty
  RODO
  Wycieczki integracyjne
  Historia
  Galeria
Galeria

zobacz wiÄ™cej »
Kalendarz

  Maj 2024  
Pn Wt ¦r Cz Pt So Nd
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Aktualności

ZarzÄ…dzenie Dyrektora
                             ZarzÄ…dzenie nr 2/2020

      Dyrektora SzkoÅ‚y Podstawowej w OsiÄ™cinach w sprawie profilaktyki zwiÄ…zanej z grypÄ… i innymi chorobami zakaźnymi. Zgodnie z rekomendacjami MEN w zakresie profilaktyki zdrowotnej w zwiÄ…zku z pojawiajÄ…cymi siÄ™ w niektórych krajach europejskich przypadkami zachorowaÅ„ na koronawirusa zarzÄ…dzam:
1. Przeprowadzić z uczniami pogadanki na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania.
2. W klasach wywiesić instrukcje mycia rąk oraz inne zasady higieny osobistej.
3. Wysłać informacje dla rodziców za pomocą e-dziennika, by nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do szkoły.
4. Apeluję, by do szkoły nie przychodzili chorzy nauczyciele.
5. Jednocześnie proszę zachować spokój. Jeśli nie mieliście kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw.


Dyrektor Szkoły Podstawowej w Osięcinach
 mgr Andrzej Polaszek


Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego

w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem

 

 

PODSTAWOWE ÅšRODKI OCHRONNE PRZECIWKO KORONAWIRUSOWI



Koronawirus jest wirusem osłoniętym cienką warstwą tłuszczową dlatego jest wrażliwy na wszystkie detergenty, w tym mydło, preparaty do dezynfekcji oraz promienie UV. Oznacza to, że łatwo go inaktywować prostymi środkami czystości.

Wirus przenosi siÄ™:

a)      bezpoÅ›rednio, drogÄ… kropelkowÄ… - zawierajÄ…ce wirusa drobne kropelki powstajÄ…ce  w trakcie kaszlu, kichania, mówienia mogÄ… być bezpoÅ›redniÄ… przyczyna zakażenia. OdlegÅ‚ość 1-1,5 m od osoby, z którÄ… prowadzimy rozmowÄ™, traktowana jest jako bezpieczna pod warunkiem, że osoba ta nie kaszle i nie kicha w naszym kierunku (strumieÅ„ wydzieliny oddechowej pod ciÅ›nieniem),

poÅ›rednio, poprzez skażone wydzielinÄ… oddechowÄ… (podczas kichania czy kaszlu) przedmioty i powierzchnie. Wirus nie ma zdolnoÅ›ci przetrwania poza organizmem czÅ‚owieka, ulega dezaktywacji po kilku- kilkunastu godzinach. 



Nie istnieje szczepionka ani skuteczne leczenie przeciwko koronawirusowi. Dlatego należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:

 

1.       CzÄ™sto myć rÄ™ce - instrukcja jak poprawnie myć rÄ™ce znajduje siÄ™ poniżej

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).

Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

2.       Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 %). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

3.       Zachować bezpiecznÄ… odlegÅ‚ość  

Należy zachować co najmniej 1 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.
Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak 2019-nCoV, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

4.       Unikać dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

 

5.       MajÄ…c Å‚agodne objawy ze strony ukÅ‚adu oddechowego, należy starannie stosować podstawowe zasady higieny oddychania oraz higieny rÄ…k i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeÅ›li to możliwe.

6.       Unikać spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzÄ™cego
Ostrożnie obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia poprzez niegotowaną żywność, zgodnie z dobrymi zasadami bezpieczeństwa żywności.

7.       Zapobiegać innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia, np. przeciwko grypie.
W zależności od sezonu epidemicznego, w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne rocznie. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Ostre infekcje wirusowe mogą sprzyjać zakażeniom innymi czynnikami infekcyjnymi, w tym wirusami. Nie należy jednak traktować szczepień ochronnych przeciwko grypie jako sposobu zapobiegania zakażeniom koronawirusem.

8.       Dbać o odporność, wysypiać siÄ™, dbać o kondycjÄ™ fizycznÄ…, racjonalne odżywianie.

 

  

Stopka