Menu

  Strona główna
  Kontakt
  Aktualności
  O szkole
  Uczniowie
  Rodzice
  Biblioteka
  Świetlica szkolna
  Osiągnięcia
  Dokumenty
  RODO
  Wycieczki integracyjne
  Historia
  Galeria
Galeria

zobacz więcej »
Kalendarz

  Marzec 2024  
Pn Wt r Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności

Październik 2020 - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - podsumowanie działań

      W miesiącu październiku biblioteka Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Osięcinach tradycyjnie obchodziła Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych, które zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship). Na początku obchodzono to święto w jeden dzień, jednak od 2008 roku świętowanie  trwa cały miesiąc. Hasło tegorocznych obchodów brzmi "Z książką Ci do twarzy".

      Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce, w rozbudzeniu i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa, odkrywanie przez dzieci własnych uzdolnień, a także kształtowanie poczucia szacunku do książki.      W ramach obchodów tego święta zaplanowano szereg imprez bibliotecznych, jednak z powodu pandemii nie wszystkie udało się zrealizować.
      Obchody rozpoczęliśmy od tablic informacyjnych i akcji plakatowej informującej o święcie, promującej bibliotekę szkolną, czytelnictwo i dobrą zabawę z książką. Plakaty zostały wykonane przez członków koła bibliotecznego i rozwieszone na korytarzach.                                              
       W ramach corocznej akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz dziewiątej edycji Narodowego Czytania 2020. uczniowie klas 7-8 mieli okazję zaprezentować koleżankom i kolegom z klas 6-8 "Balladynę" - wybitne dzieło klasyki polskiej literatury.  Uczniowie klas 1 - 3 i przedszkolaki spotkali się w szkolnej bibliotece na głośnym czytaniu przygód Koziołka Matołka. Uczniowie klas 4-5wysłuchali  fragmentów książki Grzegorza Kasdepke pt. "45 puknięć w głowę". Następnie, zachęceni przez bibliotekarzy do samodzielnego czytania, wypożyczyli książki do domu.  
      Dnia 2 października 2020r. przedstawiciele klas 8 wzięli udział w konkursie wiedzy o patronie szkoły mjr. H. Sucharskim, w którym zmagali się z pytaniami dotyczącymi bezpośrednio sylwetki patrona, historii szkoły i hymnu szkolnego. Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy.Za swoja wiedzę zostali nagrodzeni na apelu szkolnym.
      Już po raz kolejny wzięliśmy  udział w  ogólnopolskiej akcji "BohaterON - włącz historię!", która polega na wysyłaniu kartek z podziękowaniami, pozdrowieniami i życzeniami do Powstańców Warszawskich.
      Od 5 października na holu szkolnym zorganizowano wystawę pod hasłem "Z książką przez epoki".  Wystawa pokazuje historię pisma i książki na przestrzeni wieków,  od rysunków naskalnych po współczesne e-booki.            
      "Świętowanie przez czytanie"
- od  14 do 22  października 2020 r. uczniowie klas 1-3 i przedszkolaki uczestniczyli w imprezie czytelniczej  świętując 94. urodziny Kubusia Puchatka. Upamiętniliśmy misia o małym rozumku i wielkim sercu poprzez zabawy z Kubusiem Puchatkiem, wyświetlanie bajek, wspólne kolorowanie, wystawę książek z bohaterami Stumilowego Lasu oraz małe co nieco dla każdego.
   W czytelniach zorganizowano kilka wystawek tematycznych:  "Dzienniczki przeczytanych lektur", gdzie uczniowie z dumą prezentowali swoje czytelnicze osiągnięcia, wystawę  pt. "Moc książki"- książki z autografem, nietypowe, o różnych formatach itp. Tematyka wystawek w drugim budynku dotyczyła sylwetki patrona szkoły mjr. Henryka Sucharskiego oraz tak aktualnych obecnie zagadnień dotyczących zdrowia - "Szlachetne zdrowie".
      Dnia 22 października 2020 r. odbył się XVII Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla ucz. kl. II i III. Każdą klasę reprezentowało 3 uczniów, wybranych na drodze eliminacji klasowych. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

       Efektem zrealizowanych  działań było zwiększenie zainteresowania  czytelnictwem i wzmocnienie roli książki w codziennym życiu uczniów. Mamy nadzieję, że szkolna biblioteka zawsze będzie pełna różnych aktywności oraz już niedługo powitamy w jej murach niezawodnych czytelników, za którymi bardzo tęsknimy.


Biblioteka szkolna:
Zofia Polaszek,
Irena Zakrzewska


 

 
 
 
 

Stopka