Menu

  Strona główna
  Kontakt
  Aktualności
  O szkole
  Uczniowie
  Rodzice
  Biblioteka
  Świetlica szkolna
  Osiągnięcia
  Dokumenty
  RODO
  Wycieczki integracyjne
  Historia
  Galeria
Galeria

zobacz wiÄ™cej »
Kalendarz

  Maj 2024  
Pn Wt ¦r Cz Pt So Nd
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Åšwietlica szkolna

Spotkanie autorskie z BarbarÄ… KosmowskÄ…

W dnia 9 maja 2008r. w Bibliotece Publicznej w Osięcinach odbyło się spotkanie z autorką książek dla młodzieży i dorosłych panią Barbarą Kosmowską.
Uczestniczyli w nim czÅ‚onkowie KoÅ‚a Medialnego, uczniowie klas VI i Gimnazjum w OsiÄ™cinach. Najpierw pani Barbara opowiedziaÅ‚a nam o sobie. DowiedzieliÅ›my siÄ™, że pisarka urodziÅ‚a siÄ™ 24 stycznia 1958r. w Bytowie. UkoÅ„czyÅ‚a filologiÄ™ polskÄ… na Uniwersytecie GdaÅ„skim. NastÄ™pnie powróciÅ‚a do Bytowa, gdzie przez krótki czas nauczaÅ‚a jÄ™zyka polskiego. W roku 1999 na uczelni gdaÅ„skiej obroniÅ‚a pracÄ™ doktorskÄ… zatytuÅ‚owanÄ… „PomiÄ™dzy dzieciÅ„stwem a dorosÅ‚oÅ›ciÄ…. O powieÅ›ciopisarstwie Zofii Urbanowskiej”. Praca ta, dotyczÄ…ca literatury polskiego pozytywizmu skierowanej do dzieci i mÅ‚odzieży, dostaÅ‚a wyróżnienie Summa cum lauda. WczeÅ›niej pracowaÅ‚a jako kurator w Bytowie, natomiast obecnie jest adiunktem ZakÅ‚adu Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Pomorskiej w SÅ‚upsku. WczeÅ›niej pracowaÅ‚a jako kurator spoÅ‚eczny w Bytowie.



NastÄ™pnie pani Barbara opowiedziaÅ‚a nam o swym dzieciÅ„stwie. Jako kilkuletnia dziewczynka chciaÅ‚a zostać strażakiem. NastÄ™pnie postanowiÅ‚a być w przyszÅ‚oÅ›ci stewardessÄ…, a potem pisarkÄ…. DebiutowaÅ‚a w tej dziedzinie jako licealistka na Å‚amach nieistniejÄ…cego już pisma „Na przeÅ‚aj”. Natomiast w latach 80. XX wieku zdobyÅ‚a liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich.
Później autorka przybliżyÅ‚a nam nieco treść swoich książek.PierwszÄ… jej powieÅ›ciÄ… byÅ‚a „GÅ‚odna kotka” wydana w roku 2000. SÅ‚awÄ™ i popularność przyniosÅ‚a jej książka pt. „Teren prywatny”, która wygraÅ‚a konkurs literacki „Dziennik polskiej Bridget Jones”. Nagrodzona powieść dla dzieci zatytuÅ‚owana „Buba” doczekaÅ‚a siÄ™ kontynuacji w „Bubie: sezon ogórkowy”. Autorka najdÅ‚użej, bo przez 1,5 roku, pisaÅ‚a książkÄ™ pt. „Gobelin”. Dosć szybko powstaÅ‚a powieść „Puszka”.
Ogromny sukces odniosÅ‚a natomiast „PozÅ‚acana rybka”. WÅ›ród książek dla dorosÅ‚ych warto wymienić także „ProwincjÄ™'' wydanÄ… w roku 2002. Pierwszym recenzentem książek pani Barbary byÅ‚a jej córka.
Autorka, zapytana o swoje zainteresowania, wymieniÅ‚a je bez zastanowienia. SÄ… to: polskie kino i aktorzy, teatr, muzyka, m.in. zespoÅ‚u „Hey”, pÅ‚ywanie i jazda na rowerze, pielÄ™gnowanie ogrodu, a także zbieranie grzybów i spacery ze swoim psem – LolÄ…. Pisarka najbardziej lubi czytać prozÄ™ XIX wieku,ale również mÅ‚odych polskich prozaików, np. MichaÅ‚a Witkowskiego, Daniela Olbrycha, a także Ryszarda KapuÅ›ciÅ„skiego.
Następnie autorka udzieliła kilku rad dla młodych pisarzy. Według niej należy czytać książki, podchodzić do pisania z dystansem i próbować być ocenianym. Najważniejsze jednak jest to, aby nie zrażać się niepowodzeniami. Takie rady z pewnością pomogą debiutującym
w dziedzinie literatury. Po zakończeniu wywiadu pani Barbara Kosmowska rozdała nam autografy.
Spotkanie z pisarką było bardzo interesującym przeżyciem. Mieliśmy okazję zapoznać się z książkami pani Barbary i poznać ich problematykę. Dowiedzieliśmy się wiele o pisaniu powieści. Ta wiedza z pewnością przyda się w dalszej działalności Koła Medialnego.


Uczennice klasy Vb Aleksandra Barczak i Julia Gębicka

 

Stopka